W Kazimierzu Dolnym rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP pod prezydencją województwa lubelskiego. Wydarzenie oficjalnie otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Pierwsza część obrad została całkowicie zdominowana tematem ataku Rosji na Ukrainę i wyzwaniom, z jakimi mierzą się regiony Polski po 24 lutego 2022 r.

W Kazimierzu obecni są również wicemarszałkowie Michał Mulawa i Zbigniew Wojciechowski oraz członkowie zarządu Zdzisław Szwed i Bartłomiej Bałaban.  Zebranych powitał gospodarz obecnej prezydencji – marszałek Jarosław Stawiarski.

W trakcie dzisiejszych obrad chcemy dokonać bilansu podjętych działań i zastanowić się nad problemami, które przed nad nami stoją z perspektywy krajowej i regionalnej. Skutki wojny powodują szereg wyzwań, przed którymi stanęło nie tylko państwo polskie, ale również samorządy. Lubelskie, podobnie jak Podkarpackie, z racji swojego położenia stały się województwami tzw. „frontowymi” i stały się pierwszym schronieniem dla uciekających przed wojną kobiet i dzieci, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy rannych. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę podjęliśmy szeroki wachlarz działań, obejmujących pomoc skierowaną do osób znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, jak i tych, które pozostają w ciągle ogarniętym wojną państwie. Tysiące osób prywatnych, wiele instytucji pozarządowych oraz organy władzy centralnej i samorządowej zaangażowały się w przyjęcie w ciągu krótkiego czasu licznie przybywających mieszkańców Ukrainymówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Tymi słowami marszałek Jarosław Stawiarski rozpoczął obrady i zaprosił na pierwszy moduł „Problemy i zadania regionów w sytuacji kryzysowej wywołanej wojną w Ukrainie”. Następnie o wyzwaniach dotyczących polskiego systemu edukacji wynikających z nowych uwarunkowań migracyjnych mówił pierwszy prelegent, Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Wśród uchodźców, którzy zatrzymali się w Polsce, szacujemy że jest 700 tys. dzieci w wieku szkolnym, które wymagają zaopiekowania edukacyjnego, aby mogły wrócić do wolnej i niepodległej Ukrainy. Z żadnego zakątka w Polsce nie dochodzą do nas głosy złych relacji między Polakami a Ukraińcami, co świadczy o naszej tolerancji. Przyjęliśmy 200 tys. dzieci, głównie do szkół podstawowych. System rozliczania kosztów pobytu dzieci ukraińskich w polskich szkołach jest przejrzysty i comiesięczny. Od marca do dzisiaj przekazaliśmy na rachunki samorządów blisko 1 miliard zł na pokrycie kosztów edukacji, to wszystko środki z polskiego budżetu. Kolejne ponad 50 mln zł przeznaczyliśmy na podręczniki dla dzieci ukraińskich. Bardzo dziękuję wszystkim samorządom, organom prowadzącym, organizacjom pozarządowym zapewniał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Z kolei Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, poruszył kwestie dotyczące systemowego oraz finansowego wsparcia regionów na rzecz udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy.

W szczycie polsko-ukraińską granicę przekraczało dziennie ponad 140 tys. uchodźców. Polska nie powinna mieć żadnych kompleksów w kwestii przyjmowania uchodźców. W Polsce mamy dziś ok. 1 mln 300 tys. uchodźców. Z ponad 600 tys. osób w bazie PESEL, ponad 450 tys. z nich podjęło legalnie pracę w Polsce. Ukraińcy pracują na polski sukces gospodarczy, na wzrost PKB. Uszczelniliśmy system, w ramach którego Ukraińcy dostają świadczenia, tak aby nie dochodziło do nadużyć. Zależy nam na tym, aby osoby mieszkające w zbiorowych miejscach zakwaterowania partycypowały w poszukiwaniu dla siebie mieszkań zaznaczał Sekretarz Stanu i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

Po wystąpieniach przedstawicieli rządu głos zabrał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Największą radością jest to, że współpraca administracji publicznej, rządowej i samorządowej w naszym województwie naprawdę przebiegała znakomicie. Od początku wojny nie było rywalizacji medialnej, kto jest lepszy w tym działaniu. Wynikało to z tego, że podobnie jak w pandemii, przyjęliśmy kaskadowy system organizacji. W dniu wybuchu wojny już przed południem przyjmowaliśmy uchodźców w punktach recepcyjnych. Od wybuchu wojny ok. 2 mln 600 tys. przekroczyło granicę lubelską. Jedyną receptą to wspólny cel i umiejętne podzielenie się zadaniami mówił Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski.

Marszałek Stawiarski podkreślał także ogromną pracę wolontariuszy i organizacji pozarządowych, którzy wnieśli ogromny wkład w sprawne przyjmowanie uchodźców. Do tych słów nawiązał Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Artem Valakh.

Dziękuję wszystkim za pomoc, urzędom, organizacjom pozarządowym i wolontariuszom. Wszystkie dzieci ukraińskie to dzieci wojny, a takich dzieci jest ponad 7 mln. Musimy bronić swój kraj, bo jak nie będzie wojny na Ukrainie, to będzie w Niemczech. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim Polakom za okazaną pomocwyrażał wdzięczność Artem Valakh, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie.

Konwent Marszałków Województw RP wyraził głęboki sprzeciw wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zebrani zadeklarowali chęć dalszego udzielania pomocy naszemu wschodniemu sąsiadowi i realizację działań zmierzających do odrodzenia dotkniętego wojną państwa. Może się to udać tylko dzięki wprowadzeniu efektywnych i systemowych działań na rzecz odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych, w tym m.in. w zakresie rozbudowy powiązań transportowych, bazy logistycznej, inwestycji w sektor rolno-spożywczy, działań społecznych i integracyjnych, a także udzielenia pomocy społecznej i medycznej.

Dalsze działania muszą być realizowane przy użyciu środków krajowych i unijnych. Konieczne jest pogłębienie współpracy z rządem RP i podjęcie zintegrowanych działań, które miałyby zapewnić regionom wsparcie w zakresie finansowym, organizacyjnym i prawnym. Wsparcie to umożliwi udzielanie długofalowej pomocy Ukrainie realizowanej z poziomu polskich województw. Obserwowane migracje i jej konsekwencje ujawniły potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie polityki mieszkaniowej, zdrowotnej, edukacyjnej oraz rynku pracy w celu stworzenia szerokiego dostępu obywateli do usług społecznych i publicznych.

Całe posiedzenie jest transmitowane na żywo: https://konwent.lubelskie.pl/.

____

Pomysł na organizację forum dla marszałków województw pojawił się już w 1999 roku, wraz z powstaniem samorządu na szczeblu województwa. Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych.